Provoz české expozice na výstavě Expo 2017 v Astaně byl slavnostně zahájen prezidentem republiky Milošem Zemanem za přítomnosti komisaře české účasti Jana Krse a početné podnikatelské delegace. Dominantou české prezentace je revoluční sportovní úsporný letoun na elektrický pohon. Otevřením pavilonu veřejnosti byla završena více než roční práce týmů MPO, agentury Czech Trade a komisaře české účasti. Český pavilon v rámci hlavní expozice nazvané „Důmyslnost řešení“ představí špičkové technologie světové úrovně vyvíjené českými vědci i konkrétní produktové aplikace českých firem. Mezi exponáty Česká republika prezentuje, kromě již zmíněného letadla, např. elektrárnu získávající energii ekologickým zpracováním odpadu, elektrobus s automatickou rychlonabíjecí infrastrukturou nebo největší převodovku na světě určenou pro větrné elektrárny.


Zahájení výstavy se zúčastnila rovněž početná podnikatelská delegace organizovaná Svazem průmyslu a dopravy a Asociací malých a středních podniků. Cílem Ministerstva průmyslu a obchodu je společně s podnikatelskými organizacemi využít výstavy k podpoře exportu a rozvoje obchodních vztahů v Kazachstánu i v sousedních zemích. V rámci doprovodného programu české účasti v Astaně jsou připravovány také odborné semináře a další akce zaměřené zejména na oblast energetiky.

Komisař české účasti na Expu 2017 Jan Krs přibližuje koncept české prezentace: „EXPO 2017 v Astaně představí návštěvníkům ty nejpokročilejší technologie z oblasti energetiky a s ní spojených odvětví. Česká republika na výstavě nemůže chybět, protože v energetice má naše země mnohé co nabídnout. Svědčí o tom i to, že jsme bez problému naplnili celý pavilon exponáty, aniž bychom se museli jakkoliv odchylovat od tématu výstavy. Tam, kde nejsme schopni konkurovat velikostí, vynikáme chytrými a důvtipnými řešeními. Na této myšlence jsme založili i koncept naší prezentace na letošním EXPO. Vše co v Astaně prezentujeme, jsou přitom zcela unikátní technologie na té nejvyšší světové úrovni.“

 

Český pavilon seznámí návštěvníky výstavy také se zajímavými turistickými místy a jednotlivými regiony v ČR. Nebude chybět ani doprovodný program s ukázkami folklórního umění a soudobé české kultury. Součástí pavilonu je i česká Lovecká restaurace, která nabídne návštěvníkům české zvěřinové speciality, tradiční dezerty a české pivo.

Autorem architektonického řešení českého pavilonu je známé duo Olgoj Chorchoj - Prof. Mgr. A. Michal Froněk a Prof. Mgr. A. Jan Němeček a také akad. arch. a malíř Miroslav Bochňák. Logo české účasti vytvořil akademický malíř Ondřej Šmerda.

Tématem výstavy v kazašské metropoli je „ Future Energy“ (energie budoucnosti). Expo 2017 se řadí k tzv. specializovaným výstavám, které se konají mezi tzv. velkými výstavami (poslední byla Expo 2015 v Miláně). Výstava potrvá do 10. září 2017.

O zapojení České republiky do EXPO Astana 2017 rozhodla vláda ve svém usnesení č. 494 ze dne 30. května 2016. Tímto usnesením zároveň bylo pověřeno MPO, aby poprvé v historii převzalo gesci nad účastí ČR na „malém“ Expu. V minulosti se ČR tradičně účastnila „velkých“ výstav EXPO. Rozhodnutí zapojit se i do specializovaného EXPO 2017 vychází zejména z jeho oborového zaměření a místa konání. Energetika představuje oblast, ve které se ČR může pyšnit řadou vynálezů, inovativních technologií a úspěšných firem světové úrovně. Současně se jedná o jeden z nejperspektivnějších oborů pro spolupráci s Kazachstánem, který se dlouhodobě řadí mezi významné obchodní partnery ČR a teritoria s potenciálem pro rozvoj českého exportu.

Další informace o výstavě ExpoAstana2017 najdete na webu www.astanaexpo2017.cz , aktuální dění můžete sledovat i na facebookovém profilu ZDE.

Zdroj: MPO ČR