Předseda představenstva Komory SNS František Masopust poskytl v rámci mise českých firem do Ázerbajdžánu rozhovor serveru Vzglyad.az , v němž ukazuje na tendence rozvoje ekonomické spolupráce firem obou zemí.

České společnosti se snaží rozšířit svou přítomnost v Ázerbájdžánu a posílit spolupráci s ázerbajdžánskými podnikateli.

"Již přes deset let sem naše společnosti se záviděníhodnou pravidelností přijíždějí. Za tuto dobu se nám podařilo rozšířit informace o vaší zemi v České republice a naše společnosti s velkým potěšením reagují na nabídky výjezdů do Ázerbájdžánu a hledání zde partnerů.

V první řadě nás přitahuje hospodářská stabilita a bezpečnost ve vaší zemi. Když jsme poprvé vstoupili na ázerbájdžánský trh - před 12 až 15 lety, cítili jsme, že ve vaší zemi lze očekávat více podnikatelských vyhlídek než u vašich sousedů. A nyní se ujišťujeme, že jsme učinili správný krok. Ekonomika Ázerbájdžánu se stabilně rozvíjí a my, co přijíždíme téměř každý rok, to vidíme na vlastní oči. Existuje dobrý potenciál pro rozvoj vztahů mezi obchodními strukturami obou zemí, a proto chceme naši přítomnost v Ázerbájdžánu nadále postupně rozšiřovat," řekl Masopust.

VIDEO - viz https://youtu.be/_EEwFExNDmY?t=374

Čeští podnikatelé jsou připraveni navazovat kontakty s ázerbajdžanskými partnery a rozvíjet společné aktivity v několika směrech:
"Máme zájem o rozvoj našich vztahů v oblastech, jako je strojírenství, elektrotechnika, doprava, cestovní ruch, stavebnictví, stejně jako se účastnit realizací různých infrastrukturních projektů. Jsme připraveni poskytnout Ázerbájdžánu různé technologie a vybavení v rámci našich společných aktivit. Obecně bych si přál, aby úroveň obchodní spolupráce byla ještě vyšší," poznamenal šéf komory.

Když  F. Masopust hovořil o formátu spolupráce, poznamenal, že české firmy zatím dávají přednost zejména vývozním a importním operacím.

"Máme několik společných podniků a partnerských společností, ale české společnosti většinou upřednostňují partnerství na úrovni vývozních a dovozních operací. Máme zájem o zvýšení investic, ale faktem je, že finanční možnosti českých firem nejsou tak velké, aby mohly být realizovány velké investiční příležitosti. Například průměrná německá společnost je výrazně bohatší než české podniky. Potřebujeme státní podporu, abychom mohli zvýšit své investice do Ázerbájdžánu," řekl Masopust.

zdroj:  vzglyad.az

foto Komora SNS, překlad iRUCZ