Pro blízkou budoucnost si Moskva stanovila odvážný a ambiciózní cíl - vytvoření Velké Eurasie. V tomto zcela novém paradigmatu Ruska je zvláštní role „mostu“ přiřazena spojování ekonomických, politických a kulturních systémů různých zemí. Západ může kritizovat a démonizovat Moskvu nakolik chce - proces eurasijské integrace je již nevratný, tvrdí pozorovatel Asia Times Pepe Escobar..

V Rusku, v akademických kruzích a na nejvyšší úrovni, byla po několik let diskutována koncepce tzv. Velké Eurasie. A vše vypadá, že tato myšlenka bude tvořit základ zahraniční politiky země v dohledné budoucnosti. Ne náhodou v roce 2016 na Petrohradském ekonomickém fóru se prezident Vladimir Putin ujal iniciativy k vytvoření „velkého eurasijského partnerství", napsal redaktor Pepe Escobar.

Pojetí Velké Eurasie vychází z myšlenky obrácení Ruska na východ, do Asie, „domů hospodářských a technologických trhů budoucnosti". Důležitou roli při provádění této myšlenky by měla být proto údajná fúze s čínskou iniciativou „Jeden pás – jedna cesta". Takové těsné strategické partnerství s Pekingem však neznamená, že Moskva je připravena opustit své historické vazby s Evropou.

Jak zdůrazňuje autor článku, ruští odborníci, zejména na Dálném východě, si dobře uvědomují, že mezi velkou částí elitních zemí je eurocentrismus dostatečně silný. Konec konců, v průběhu tří staletí se téměř celý hospodářský, demografický a ideologický systém Ruska těsně propojil s Evropou. Země si skutečně vypůjčila mnoho aspektů vysoké kultury a systému vojenské organizace od svých západních sousedů. Ale teprve teď, podle příznivců Velké Eurasie, přišel čas na to, aby získali své jedinečné postavení na křižovatce mnoha civilizací a stali se nejen místem, které poskytuje obchod a propojení, ale skutečný
„most" pro různé kultury.

Během svého pobytu v Rusku Escobar mluvil s mnoha analytiky, z nichž si zejména připomněl  programového ředitele „Valdaj“ klubu Jaroslava Lissovolika, autora knihy „Geo-ekonomické strategie Ruska ve vztahu k velké Eurasii“ Glenna Dizena a děkana Fakulty světové ekonomiky a světové politice HSE a čestného předsedy prezidia Rady pro zahraniční a obrannou politiku Sergeje Karaganova. Na základě těchto rozhovorů novinář konstatuje, že se děje
„něco naprosto ohromujícího a téměř zcela ignorovaného na Západě": Moskva se snaží vytvořit zcela nové paradigma, ovlivňující nejen geopolitiku a geoekonomiku, ale i kulturu a ideologii.
Uvádí, že dnes jsou pro to velmi příznivé podmínky. Čím více se USA soustřeďují na omezení Číny, tím silnější je
„mocenské vakuum" v severovýchodní Asii a pomalu, ale jistě se Japonsko a Jižní Korea přibližují Rusku.

Pro západní pozorovatele, kteří nejsou příliš obeznámeni s historií Ruska, bude pravděpodobně překvapující, že dozví některé argumenty příznivců Velké Eurasie. Například, ve své sérii zpráv, „Vpřed k velkému oceánu“ Sergej Karaganov hovoří o dopadu na rozvoj byzantského Ruska, kterému se podařilo zachovat klasickou kulturu a přijmout to nejlepší z orientální kultury, zatímco Evropa zažila „temný středověk“. Na druhé straně Rusko, stejně jako Čína, převzalo od Mongolů některé aspekty politického systému. Je třeba poznamenat, že zatímco Paříž nebo Berlín opakují, že ruský politický systém je autoritářský a „neliberální", vedoucí ruští vědci tvrdí, že tržní ekonomika chráněná vojenskou mocí může být účinnější, než západní liberální demokracie příliš zranitelná krizemi.

Rusko stává nejlogičtější a prakticky nezbytnou cestou mezi Evropou a Asií a spojnicí mezi oběma těmito částmi světa. A zde stojí za to přemýšlet o významu transsibiřské železnice - hlavní dnešní euroasijské železniční tepny. Modernizace této trasy společně s rozsáhlým projektem čínské vysokorychlostní železniční sítě poskytne účinnější komunikaci.

Proces euroasijské integrace tváří v tvář celé řadě společných hospodářských iniciativ postupně zahrnuje Írán, Turecko a Indii. Kazachstán se současně účastní Eurasijské hospodářské unie a projektu „Jeden pás – jedna cesta". A samozřejmě ruské orgány aktivně přitahují partnery k rozvoji regionů Dálného východu, které budou muset hrát důležitou roli v projektu Velké Eurasie.

Ještě na začátku XX. století geograf Peter Sawicki, geopolitik George Vernadsky a filozof Vladimír Iljin hovořili o koncepci Eurasianismu, s ohledem na Rusko jako složitou kombinaci Východu a Západu, a Rusy jako lid patřící do
„zcela zvláštního euroasijského společenství“. Podle Pepea Escobara je tento přístup v našich dnech relevantní. Ale jak zdůrazňují moderní příznivci Velké Eurasie, jejich koncepce není namířena proti Evropě nebo proti Západu - naopak, znamená to společnou spolupráci.

Práce na koncepci Velké Eurasie je stále v procesu, je však jasné, že jde o velmi odvážný a rozsáhlý projekt, v němž by se Rusko mělo stát spojujícím segmentem hospodářských systémů severní Eurasie, střední a jihozápadní Asie, tvrdí autor.

Dnes se Rusko a Čína podle Escobara staly „nevyhnutelnými spojenci", protože jejich cíle vytvořit multipolární svět jsou velmi blízké. „Tento proces je nevratný. Psi démonizace, zastrašování, sankcí a dokonce i války mohou štěkat, jak se jim líbí, ale karavana euroasijské integrace se i nadále rozvíjí," uzavírá novinář.

Zpracováno Komorou SNS podle ASIA TIMES a prvnnízpravy.cz